FCI standard plemene

Standard FCI č.8 / 12.3.1998

země původu: Austrálie

klasifikace FCI: skupina III – teriéři, sekce 2 – nízkonozí teriéři, bez pracovní zkoušky

Celkový vzhled a povaha: Statný nízký pes, v poměru k výšce poněkud dlouhý, se silnou povahou teriéra, ostražitý, aktivní a houževnatý. Jeho netrimovaná tvrdá srst s výrazným okružím kolem krku, která sestupuje až k hrudní kosti, a jeho dlouhá silná hlava dodávají psovi houževnatý a drsný vzhled. Povahou je v podstatě pracovní pes, avšak jeho oddaná a vyrovnaná povaha z něho činí naprosto vhodného společníka.

Hlava: Lebka je dlouhá, plochá, přiměřeně široká, mezi očima plná, pokrytá měkkou čupřinou. Stop je mírný, avšak vyjádřený. Nos je černý, středně velký, kůže zasahuje do nosního hřbetu. Morda je silná a mocná, její délka se rovná délce lebky. Morda musí být vždy silná a pod očima nesmí být vpadlá. Síla a délka mordy je rozhodující pro sílu čelistí a jejich schopnost uchopení. Pysky jsou vždy černé, přiléhavé a čisté. Čelisti jsou silné, velké, s rovnoměrně rozloženými zuby s nůžkovým skusem. Oči mají být malé, oválné, s ostražitým výrazem, tmavě hnědé barvy, posazené náležitě od sebe a nevystouplé. Uši jsou malé, vztyčené, špičaté, dobře nesené, nasazené přiměřeně od sebe, bez dlouhé srsti. Krk má být správně dlouhý, mírně klenutý, silný a plynule přecházející do správně úhlených ramen.

Tělo: V poměru k výšce je dlouhé, silně stavěné. Hřbetní linie je rovná. Bedra jsou silná, pevná. Hrudník je přiměřeně hluboký a široký, s dobře klenutými žebry. Ocas je nekupírovaný, vysoko nasazený, správně nesený, ne však zcela nad hřbetem.

Končetiny a pohyb: Hrudní končetiny mají silné kosti, jsou rovné a při pohledu zepředu souběžné, směrem k zápěstí porostlé mírně delší srstí (nepatrné praporce). Nadprstí je silné, ne strmé. Pánevní končetiny jsou přiměřeně dlouhé, fronta široká. Při pohledu zezadu by části od hlezen k tlapkám měly být souběžné a postavené ani příliš daleko, ani blízko u sebe. Stehna jsou silná a svalnatá, kolena dobře úhlená. Hlezna jsou správně zaúhlená a nízko uložená. Tlapky jsou malé, okrouhlé, s náležitými polštářky, prsty sevřené a přiměřeně klenuté. Nevybočené, ani vbočené, se silnými černými nebo tmavými drápy. Pohyb vykazuje australský teriér volný, přímočarý, pružný a mocný. Při pohledu zepředu by se končetiny měly pohybovat přímo bez známky volnosti ramen, loktů nebo nadprstí. Pánevní končetiny mají skýtat sílu a posun, pohyb kolenních kloubů a hlezen má být volný. Při pohledu zezadu mají být nohy mezi hlezny a zemí souběžné, postavené ani příliš blízko, ani příliš daleko od sebe.

Srst: Ostrstění se skládá z tvrdé rovné a husté krycí srsti, dlouhé cca 6 cm, a měkké krátké podsady. Na mordě, spodní části nohou a na tlapkách nemá být srst dlouhá.

Barva:

a) Modrá, ocelově modrá nebo tmavě šedomodrá, se sytou tříslovou (ne pískovou) na lících, uších, pod tělem, spodních částech nohou a na tlapkách a kolem řitního otvoru (s vyjímkou štěňat). Čím je barva sytější a jasněji definovaná, tím lépe. Zbarvení dočerna je nežádoucí. Čupčina modrá, stříbrná nebo ve světlejším odstínu než zbarvení hlavy.

b) Čistě písková nebo červená, jakékoli zbarvení dočerna nebo tmavé odstíny jsou nežádoucí. Čupřina, která má světlejší odstín, je přípustná. U všech barev jsou penalizovány bílé znaky na hrudníku nebo tlapkách.

Velikost a hmotnost: Požadovaná výška činí v průměru cca 25 cm v kohoutku a hmotnost cca 7,5 kg.

Tento temperamentní hrubosrstý teriér si zatím u nás svoji cestu teprve hledá. Je to příjemné a velice milé plemeno, které není příliš časté ani v okolních státech. Přesto, že se potýká s malou a příbuznou chovnou základnou, vykazuje velmi slušnou kvalitu exteriéru a vynikající povahu. Australáček je stále veselý aktivní psík, který vnese do vašeho života jiskru, radost a stále dobrou náladu 🙂