Standard plemene

Federation Cynologique Internationale
IRSKÝ VLKODAV
F.C.I. – Standard číslo 160 /14.9.1995/
Země původu: Irsko

Klasifikace FCI: Skupina X – chrti, sekce 1 – hrubosrstí chrti

Celkový vzhled: IW by neměl být tak těžký a masivní jako doga, avšak měl by být větší než deerhound, kterému se svým typem podobá. Je pozoruhodný svou velikostí, majestátním chováním, je silně osvalený, mohutný, přesto však elegantně stavěný, s lehkým a elegantním pohybem. Hlava a krk jsou neseny vysoko, ocas na konci nesen v mírném oblouku.

Hlava: Dlouhá, čelo lehce vystupuje a mezi očima vykazuje lehkou prohlubeň, nepříliš široká, cihlovitého tvaru.

Tlama: Dlouhá a mírně zašpičatělá.

Uši: Malé, složené, nesené stejně jako u greyhounda.

Skus: Ideální je nůžkový, povolen i klešťový.

Krk: Poměrně dlouhý, velmi silný a svalnatý, dobře klenutý, bez volné kůže a laloků na hrdle.

Hrudník: Velmi hluboký, široký hrudní koš.

Hřbet: Raději delší než krátký, bedra mírně klenutá.

Ocas: Dlouhý a nesený v mírném oblouku, přiměřeně silný, dobře osrstěný.

Břicho: Dobře vtažené.

Hrudní končetiny: Dobře osvalená ramena, poskytující hrudníku šíři. Lokty usazené, nesmí se vytáčet ven ani dovnitř. Dobře osvalené předloktí, končetiny silné a rovné.

Pánevní končetiny: Svalnaté stehno i lýtko, silné a dlouhé. Hlezna nejsou vbočená ani vytočená.

Tlapky: Přiměřeně velké, okrouhlé, nevytáčejí se ven ani dovnitř. Prsty sevřené a klenuté s ohnutými silnými drápy.

Osrstění: Hrubé a tvrdé na celém trupu, končetinách a hlavě. Zvlášť tvrdá a dlouhá srst nad očima a spodní čelisti.

Barva a znaky: Uznávané barvy jsou: šedá, žíhaná, červená, černá, čistě bílá, jelení a jiné barvy, které se objevují i u deerhounda. Minimální velikost a hmotnost u psa je 79 cm a 54,5 kg, u fen 71 cm a 40,5 kg. Všichni jedinci pod tyto hodnoty jsou vyloučeni z chovu. Pozoruhodná velikost včetně kohoutkové výšky a přiměřené délky těla je cílem, jemuž je třeba se přiblížit. Je žádoucí upevnit plemeno tak, aby psi měřili v průměru 81 – 86 cm a vykazovali potřebnou sílu, aktivitu, odvahu a vyrovnanost.

Vady: Každá odchylka od výše uvedených bodů musí být posuzována jako vada a její hodnocení má být v přesném poměru se stupněm odchylky. Příliš těžká nebo lehká hlava, příliš klenuté čelo, velké a ploché ucho, krátký krk, silný lalok, příliš úzký nebo široký hrudník, pronesená nebo rovná hřbetní lilie, křivé hrudní končetiny, přeúhlené nádprstí, vybočené nebo vtočené tlapky, rozevřené prsty, příliš zatočený ocas. Slabá pánevní končetina, celkově nedostatečné osvalení, příliš krátký trup, růžově nebo játrově zbarvená víčka, jiná než černá barva na pyscích a nose. Příliš světlé oko. Psi musí mít dvě normálně vyvinutá a plně v šourku sestouplá varlata.